ABY SE LIDÉ CÍTILI DOBŘE: JAK VYLEPŠIT VEŘEJNÁ PROSTRANSTVÍ?

Jakub Chuchlík, zastupitel Jablonce nad Nisou
ABY SE LIDÉ CÍTILI DOBŘE: JAK VYLEPŠIT VEŘEJNÁ PROSTRANSTVÍ?
Ilustrace: Věra Veselá

Obchodní dům Central, chátrající městské lázně či zanedbané okolí přehrady – tak vypadá Jablonec nad Nisou. Piráti se s touto ostudou rozhodli něco udělat. Již ve volební kampani kladli důraz na kvalitu veřejného prostoru, aby působil příjemně a lidé by v něm rádi trávili čas. Za uplynulé dekády bylo město rozvíjeno bohužel spíše rozpačitě a nekoordinovaně.

Jak vrátit do města život?

Protože je pirátský zastupitel Jakub Chuchlík profesí architekt, ujal se postu náměstka primátora pro rozvoj. Díky tomu mohl z Jablonce začít vytvářet moderní město, které zároveň respektuje svou jedinečnost. Pirátský tým začal pracovat na koncepčních změnách a spolu s koaličními partnery ze Společně pro Jablonec také na novém strategickém plánu, aby občané věděli, že záměry dojdou k zdárnému konci. Velkým posunem bylo prosazení zřízení funkce městského architekta, o čemž se v Jablonci diskutovalo několik volebních období. Jakubovi se podařilo problém vyřešit hned na začátku svého působení: do výběrového řízení se přihlásila řada odborníků a v březnu 2019 byl novým městským architektem jmenován David Pavlišta.

Architektonické soutěže jsou zdroj užitečných nápadů

Investice do veřejných objektů a prostranství mají velký vliv na podobu a fungování města, a to na dlouhé roky dopředu. Návrh jejich řešení by proto měl být vybrán na základě kvality a předpokladu investičních i provozních nákladů. Osvědčeným nástrojem výběru je architektonická soutěž.

Takové řešení můžeme ilustrovat na příkladu Anenského náměstí a Poštovní ulice. Jde o důležitá území, která nejsou v právě nejlepší stavu. Z důvodu obnovy podzemních sítí měly být ulice rozkopány. Bylo by trestuhodné tyto stavební práce a dopravní uzavírky nevyužít k celkovému zlepšení lokalit. Piráti tedy vysoutěžili řešení. Návrhy ukázaly možnost kultivace území, nové příležitosti pro obyvatele a obchodníky, a tím i šance na zvýšení hodnoty okolních nemovitostí. Zároveň přinesly krajinářsky chytré řešení jinak rozpálených asfaltových ploch. Cílem bylo udělat z těchto neřešených území historického centra dobrou adresu a skvělé místo k životu. Nové vedení města bohužel vysoutěžené návrhy realizovat nebude a zastavilo také již vyhlášenou architektonickou soutěž na řešení okolí přehrady. I tak jsme ale rádi, že návrhy vznikly – občané vidí, že je něco takového možné, a tak se snad časem najde nejen vůle pro jejich realizaci, ale z použitého postupu výběru návrhu se stane standard.


Další kapitoly